iletişim hattı +90532 400 2886

Antika İznik Seramikleri

Antika İznik Seramik, Antika İznik Porselen, Antika İznik Alanlar, Antika İznik Porselen Alanlar, Antik İznik Çini Alanlar, İznik Seramik Sanatı, İznik Eserleri Alanlar

Selçukluların Anadolu'da başlattıkları mozaik duvar çinileri ve firuze sırlı tek renk seramik sanatı, Bayilikler devrini aşarken, 15.yüzyılda tek renk sırlı ve yaldızlı, yüzyılın sonlarına doğru mavi-beyaz çinilerolarak değişik örneklerle gelişmiş, 16.yüzyıldan başlayarak 18.yüzyıl sonlarına kadar İznik, Osmanlı Devletinin çini ve Seramik merkezi olmuştur.

Osmanlı Çini sanatının en yaygın ve dünyaca ün yapan grubu,16.yüzyıl ortası ve 17.yüzyıl İznik sıraltı çinileri olmuştur. Bu devir çinilerinde görülen hafif kabartmalı domates kırmızısı, İznik'e özgü bir renk olarak tanınmıştır. Bunun yanısıra beyaz, mavi, firuze, lacivert, yeşil, siyah ve sarı renkler kullanılmıştır. Çoğu zaman beyaz, lacivert, bazern de siyah konturlar, renklerin birbirine karışmamasını sağlamaktadır.                           www.hisarantik.com 0532 400 2886

Çiniler üzerinde çok başarılı kompozisyonlarla, lale, karanfil, gül goncası, gül, menekşe, sümbül, nar çiçeği, şakayık bahar dalları, servi, çiçek buketleri görülür. Bu çiçek ve renk dünyasında vazolar, kandiller, arabesk örgüler, çin temaniler, madolyanlar, hayvan figürleri ve kuşlar da yer alır. Çoğu zaman süsleme bir yazı levhası örneğinde iri sülüs yazılarla tamamlanır. Genellikle 29x24 cm. boyutunda kare çinilerin meydana getirdiği bu duvar süslemesi, mihraplarda, kemer dolgularında, kapı ve pencere alınıklarında, ocaklarda ayrı formlarla yan yana dizilir.

16. yüzyılda "Şam İşi" olarak adlandırılan bir grup pastal renkli çinilerin de İznik'te yapıldığı anlaşılmıştır. 16.ve 17. yüzyıl İznik çinileriyle başta İstanbul Topkapı Sarayı ile bu yüzyılda yapılan camiler, mescitler,türbeler, köşkler, hamamlar, çeşmeler süslenmiştir. Bu yüzyıllarda İznik seramiği de duvar çinileri gibi büyük bir gelişme göstermiş, beyaz seramik hamuru üzerinde astar ve sıraltı tekniği kullanılmıştır. Çoğu zaman konturlar siyahtır. Motifler çini motiflerinin hemen hemen aynısıdır.Buna ek olarak seramik tabaklarda kalyon, yelkane resimleri, kuş, tavus, aslan, geyik, boğa, tavşan, balık figürleri görülür.

Kenarlı, kenarsız tabaklar, kaseler, kupalar, sürahiler, vazolar, 16.ve 17.yüzyıl İznik seramiğinde ayrı bir güzellik ve değer kazanmıştır.

© 2015 - Hisar Antik Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.